Wyszukiwanie

Archiwum

Kategorie

Trochę słońca

Po kilku dniach przerwy, tutaj nieco dłuższej niż na Truskawkowej, wracam do blogowania. Powoli zbliża się Boże Narodzenie, a jednocześnie dni są coraz krótsze… Tak będzie jeszcze przez nieco ponad dwa tygodnie, potem powoli dnia zacznie przybywać. W ostatnim czasie słońce pojawia się tylko na chwilę, zaraz potem przykrywają je chmury lub zachodzi. W niektórych częściach Polski już spadł pierwszy śnieg, u mnie tylko lekko poprószyło. W nadal trwającej szarówce przedstawiam Wam letnie słoneczko, takie żywe, choć nie mniej świetliste.

Pojedynczy słonecznik gościł w wazonie dwa lata temu, należał raczej do odmiany ozdobnej, nie hodowanej na nasiona. To łatwe w uprawie kwiaty, pożyteczne dla owadów i ptaków, ale bardzo żarłoczne. Są spore, choć nie tak wysokie jak słonecznik zwyczajny, dorastający nawet do 3,5m wysokości! Jest mnóstwo różnych odmian, o kwiatach żółtych, pomarańczowych, czerwonych i brązowych, różniących się wielkością i kształtem płatków. Niektóre z nich są bardzo oryginalne świetne nie tylko do wiejskich ogrodów.

Płatki tego żółtego słonecznika przepięknie filtrowały światło, w kontraście z czarnym tłem wyglądały jak narysowane. „Talerz” z nasionami to doskonałość sama w sobie, zaprojektowany przez naturę tak, by mógł pomieścić ich jak najwięcej. Jeżeli kiedykolwiek będę jeszcze mieć takiego gościa na działce lub w wazonie, na pewno pokuszę się o zdjęcia makro. Ciekawe jakie inne tajemnice skrywa to piękne słoneczko?
słonecznikipłatkikwiatyz bliskakwiatkiżółte kwiatybukiet

Close