Wyszukiwanie

Archiwum

Kategorie

Wiosna na razie bardzo się ociąga… Jest ciepło, powietrze już inne, pachnące, na niebie częściej pojawia się słońce, ale ziemia budzi się bardzo opornie, zielona jest tylko trawa, mech i chwasty w bardziej osłoniętych miejscach. Kwiatów nie widać, nie ma przebiśniegów czy ranników, a nawet stokrotek, trawniki w większości wyglądają na pozbawione życia. Z niecierpliwością czekam na miejskie krokusy, posadzone w ogromnych ilościach to tu, to tam. Jako pierwsze zawsze pojawiają się żółte, następnie białe i fioletowe. Cieszą się ogromnym powodzeniem u pszczół, w porze kiedy nie ma innych kwiatów każdy z nich jest skrupulatnie odwiedzany.

Żeby dobrze sfotografować krokusy trzeba się do nich zbliżyć. Ukucnąć, usiąść na trawie, może nawet się położyć:) Robiąc zdjęcie z góry, uzyskamy tylko kilka kwiatokształtnych plam koloru, zdjęcia jakie często się widzi, nudne ilustracje wiosny stwierdzające fakt, a nie pokazujące piękno krokusów. Kwiaty są naprawdę urodziwe, w intensywnych kolorach mocno odcinają się od szarego tła. Płatki są półprzezroczyste, w słonecznie dni wyglądają jak klejnoty. Wnętrze kwiatu często jest w innym kolorze niż zewnętrzna część, która dodatkowo może mieć biały lub brązowy wzór. 


Krokusy sadzone w miastach należą do najodporniejszych i najbardziej plennych, nie można odmówić im jednak uroku, zwłaszcza, kiedy tworzą całe dywany na trawnikach. Jeśli chcemy zaprosić je do naszego ogrodu, również możemy posadzić je na trawniku, należy jedynie pamiętać by w tym miejscu trawę skosić później. Można również posadzić je na rabacie, w większych skupiskach – ciekawe są odmiany o dwukolorowych liściach, zdobią nawet po przekwitnięciu.

Close