Wyszukiwanie

Archiwum

Kategorie

Zachwycają urodą i elegancją, jak żadne inne rośliny doniczkowe pasują do naszych prostych, nowoczesnych mieszkań. Storczyki, zwłaszcza hybrydy z rodzaju Phalaenopsis w ciągu ostatnich kilku lat stały się niezwykle popularne, w co drugim oknie, na którego parapecie znajdują się rośliny, możemy zobaczyć przynajmniej jeden egzemplarz. Chętnie kwitnące, bezproblemowe i odporne, urzekają oryginalnymi kwiatami w przeróżnych kolorach i formach.
2
Kwiaty tych storczyków składają się z 5 płatków oraz warżki – „lądowiska” dla owadów. Warżka zazwyczaj jest inaczej ubarwiona niż reszta kwiatu, kolorowe wzory z kropek i kresek są wskazówką dla zapylaczy gdzie mają się udać. Rekordziści mogą mieć na jednym, rozgałęzionym pędzie nawet kilkadziesiąt kwiatów, zazwyczaj jest ich kilka-kilkanaście. Pojedynczy kwiat utrzymuje się na roślinie do 3 miesięcy.
3
Kwiaty phalenopsisów są niezwykłe – różną się nawet od innych storczyków. Grube, mięsiste płatki zazwyczaj są gładkie, z wyraźnym „brokatem” podobnie jak kwiaty amarylisów. Zdarzają się jednak wyjątki, mam w swojej kolekcji storczyka którego kwiaty są jeszcze grubsze niż normalnie i mają oleisty połysk. Bordowe plamki na żółtym tle są wypukłe, nie trzeba nawet ich dotykać by to zauważyć. Najpopularniejsze są białe i różowe, ale możemy kupić rośliny kwitnące na żółto, pomarańczowo, bordowo, brązowo lub wielokolorowe, w plamki, ciapki, paski i wzorki.
4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Storczyk z dzisiejszych zdjęć ma w obecnej chwili nieco ponad 2 lata, to było jego pierwsze, „sklepowe” kwitnienie. Właśnie teraz wypuszcza kolejny pęd, poprzedni przekwitł latem. Roślina jest bardzo duża, niestety nie zawsze przekłada się to na ilość kwiatów – miniaturki potrafią mieć ich 20, a rozrośnięty „reanimek” po 2 latach odpoczynku wydał… 3 kwiatki:/
5
Fotografowanie w grudniu, przy świetle słonecznym stanowi nie lada wyzwanie, jednak w przypadku storczyków mamy trochę więcej czasu – warto jednak zrobić zdjęcia tuż po rozwinięciu się kwiatów, kiedy kolory są najintensywniejsze oraz w apogeum kwitnienia, gdy jest ich najwięcej. Z czasem barwy zaczynają blednąć, a połysk zanika, zwłaszcza gdy roślina stoi na słońcu.
6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Storczyki wyglądają świetnie zarówno na ujęciach makro, portretach pojedynczych kwiatów, jak i w większych grupach. Jeśli mamy kilka roślin kwitnących jednocześnie warto pokusić się o „portret rodzinny” – najładniej będą wyglądać ustawione ciasno, tak, by kwiaty wypełniały cały kadr.
7 8 9
Źródło: Wymarzony Ogród

  • Storczyki są piękne, ale z bliska wyglądają niezwykle. Z takimi wzorami jeszcze nie widziałam.

  • Jest tyle hybryd, że zawsze znajdzie się coś nowego – za jeden z najpiękniejszych uznawany jest Phalaenopsis Liodoro, jednak w sklepach jest prawie nieosiągalny. Podobnie Mini Mark, chyba jedyny mający warżkę w takim odcieniu pomarańczowego oraz wiele, wiele innych. Można mieć tylko storczyki Phalaenopsis i każdy będzie inny:)

  • Dużo się dowiedziałam z Twojego postu. Mam ok 10 storczyków ale nigdy o nich nie czytałam.

  • Miło mi – warto poczytać trochę o storczykach, zarówno po to by lepiej o nie dbać, jak i z ciekawości, to fascynujące rośliny:)

Close