Grudnik inaczej Kaktus Bożonarodzeniowy to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, która gości w naszych domach już od lat 50-tych. Możemy spotkać zarówno „odziedziczone”, kilkunastoletnie egzemplarze (zazwyczaj kwitnące na różowo lub czerwono) jak i nowinki z supermarketu, o dużo bardziej kolorowych kwiatach: żółtych, pomarańczowych czy dwukolorowych. Grudnik jest kaktusem leśnym, dlatego lubi rozproszone światło, regularne podlewanie i umiarkowane temperatury. Aby zakwitł bardziej obficie, można jesienią go trochę przechłodzić, np. postawić przy rozszczelnionym oknie. Chłód jest dla rośliny znakiem, by zaprzestać wzrostu – człony na końcach gałązek mają czas dojrzeć i wydać więcej pączków, często po 2-3 obok siebie.

Roślinę z tych zdjęć uratowałam w marcu zeszłego roku – sąsiadka już niosła ją na śmietnik. To bardzo duży i stary egzemplarz, zbyt duży, by zmieścił się na parapecie, więc zajmuje honorowe miejsce na komodzie przy oknie. Niedługo po przesadzeniu (nie miał doniczki) zakwitł… jednym kwiatkiem. Od tego czasu kwitnie regularnie jesienią, w tym roku dużo bardziej obficie niż w poprzednim.

Na zdjęciach jest właśnie ten pierwszy kwiatek, niemal dwukrotnie większy od normalnych. Fotografowałam go o zachodzie słońca, stąd ciepłe, ciemne kolory. Problemem przy fotografowaniu grudnikow jest to, że rośliny nie można przestawić, nawet przy lekkim dotyku może zrzucić kwiaty i pączki. W tym przypadku tłem była tapeta oraz wisząca szafka przy zdjęciach robionych od dołu.