Wyszukiwanie

Archiwum

Kategorie

Hibiskusy to jedne z najpiękniej kwitnących roślin doniczkowych – zachwycają ogromną paletą barw, różnorodnością rozmiarów i kształtów oraz ilością kwiatów. Dorosła roślina od wiosny to jesieni kwitnie niemal cały czas, jedyną wadą jest krótkotrwałość kwiatów, utrzymują się 1-3 dni. Gdy zapewnimy jej odpowiednie nawożenie i ilość światła, będzie cieszyć nas swoim widokiem przez wiele lat. Pierwszym hibiskusem jaki kupiłam był Adonis Rose, niedawno wyhodowana odmiana utrzymująca kwiaty nawet przez 4 dni. W moim słonecznym, ciepłym mieszkaniu pojedynczy kwiat żyje tak długo jedynie przy pochmurnej pogodzie, ale gdy się otwiera zawsze jest to niesamowity spektakl:)

Czytaj dalej

Ten aloes to wyjątkowo dziwna roślina – kupiłam go z myślą o największym parapecie z południową wystawą, no bo przecież sukulenty lubią słońce, prawda? Tymczasem on przestał rosnąć, zaczął brązowieć, aż w końcu wyglądał zupełnie jak martwy. Postawiłam go na biurku, w miejscu niemal bez światła z zamiarem wyrzucenia i zapomniałam o nim na jakiś czas. Kiedy w końcu postanowiłam go wyrzucić, niespodzianka! Roślina odżyła, odzyskała kolor i wznowiła wzrost. Ewidentnie trafił mi się aloes-dziwak, nie lubiący światła. Teraz stoi sobie na półce w kuchni, z dala od okna i rośnie w najlepsze. Ot, nie zawsze to co piszą na etykietce jest prawdziwe:) A tak wyglądał ów delikwent tuż po zakupie, jeszcze przed wszystkimi perypetiami:

Czytaj dalej

Czasami jestem niemal pewna, że kupiony właśnie kwiat będzie wyjątkowo fotogeniczny… i czeka mnie przykra niespodzianka. Tak było tym razem. Zazwyczaj kwiaty w delikatnych, pastelowych kolorach dobrze prezentują się na zdjęciach, ten mieczyk nie chciał jednak współpracować. Nie mogłam złapać ostrości (Nikon L100 ustawia ją automatycznie), zdjęcia były zbyt ciemne lub prześwietlone. Tylko te 3 ocalały z całej sesji. Warto jednak pamiętać o potknięciach i przechowywać w archiwum również te mniej udane zdjęcia – po pewnym czasie postępy jakie zrobiliśmy będą widoczne jak na dłoni:)

Czytaj dalej

Bardzo długo po zrobieniu tych zdjęć nie wiedziałam co to za kwiaty, mimo że widywałam je dość często rosnące w ogrodach i jako bukiety sprzedawane na targu. Dopiero niedawno przez forum ogrodnicze zidentyfikowałam je jako gailardię, łatwą w uprawie bylinę z rodziny astrowatych. Jej kwiaty w żywych kolorach, kiedy prześwietla je słońce zaczynają wyglądać jak płomienie, co jeszcze bardziej podkreśla czarne tło.

Aparat: Nikon CoolPix L100

Czytaj dalej

Pierwszy z mieczyków jaki fotografowałam był fioletowy – tamte zdjęcia nie wyszły zbyt dobrze, ale mam je nadal gdzieś w odmętach archiwum. Z jakichś powodów czerwień i fiolet bardzo często sprawiają problemy, zamiast pięknych cieni i delikatnych przejść na zdjęciu pozostaje kolorowa plama… To bardzo wymagające barwy, ale co za satysfakcja gdy w końcu uda się zrobić dobre zdjęcie! Teraz, mając nowy aparat, znów uczę się kolorów, tego jak reagują na światło, co robić, by uzyskać zadowalający efekt… Dzisiejsze zdjęcia zrobiłam starym Nikonem CoolPix L100, kiedy po raz pierwszy odkrywałam piękno kwiatów, fioletowe mieczyki były bohaterami moich sesji kilkakrotnie.

Czytaj dalej
Close